Αγωνιστικά Νέα
Παναθηναϊκός Α.Ο. - ΟΣΦΠ 1-3

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο δεν τα κατάφερε κόντρα στον ΟΣΦΠ στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης με τον αγώνα να λήγει 3-1 υπέρ του αντιπάλου, για την 18η αγωνιστική της Volley League “Πάμε Στοίχημα”. Η ομάδα μας δεν μπήκε δυνατά στα δύο πρώτα σετ, με αποτέλεσμα να τα χάσει, ενώ στο τρίτο έδειξε σημάδια ανωτερότητας και το κατέκτησε με σωστές αντιδράσεις στα κρίσιμα σημεία. Ωστόσο, τα πολλά χαμένα σερβίς δεν επέτρεψαν στο Τριφύλλι να γυρίσει το παιχνίδι. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γκονζάλες σημειώνοντας 23 πόντους, αρχηγική εμφάνιση από τον Πανταλέων με 13 και 6 κρίσιμα μπλοκ και 12 πόντους πέτυχε ο Ρανγκέλ.

Πολύ εντυπωσιακή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι φίλοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. που γέμισαν το κλειστό της Κυψέλης και δε σταμάτησαν ούτε λεπτό να τραγουδούν και να εμψυχώνουν τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Χρήστος Μπέλος παρέλαβε το βραβείο του MVP της 16ης αγωνιστικής και του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ από την εκπρόσωπο του γυμναστηρίου Palestra Active κ. Μόνικα Μουντεάνο, χορηγού του Παναθηναϊκού Α.Ο.

1636692

Στο 1ο σετ η ομάδα μας προηγήθηκε 7-5 με τον εντυπωσιακό άσσο του Τσίροβιτς και έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ με τον Πανταλέων (8-6). Οι αντίπαλοι έφτασαν στο 10-12 αλλά Ρανγκέλ και Πανταλέων ισοφάρισαν σε 12-12. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Γκονζάλες με δύο δικούς του πόντους έκανε το 18-20. Ο Ρανγκέλ με δυνατό καρφί έκανε το 19-21. O Στιβαχτής έκανε το 20-23 και ο Τσίροβιτς μείωσε στον πόντο (22-23) αλλά το σετ ολοκληρώθηκε υπέρ του ΟΣΦΠ (22-25).

Στο 2ο σετ ο ΟΣΦΠ έφτασε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Με το μπλοκ του Μεργκαρέχο έγινε το 7-9 και με εντυπωσιακό καρφί του Γκονζάλες το 13-14. Ο Αργεντινός διατήρησε τη διαφορά στον πόντο για το 14-15 και ο Ρανγκέλ διαμόρφωσε το 18-19 και ο Πανταλέων το 21-22 και ο Μεργκαρέχο το 22-22. Παρά το γεγονός ότι με το μπλοκ άουτ που πήρε ο Γκονζάλες μείωσε σε 23-24, στη συνέχεια ο αντίπαλος ξέφυγε και πήρε το σετ με 25-23.

Στο 3ο σετ το Τριφύλλι προηγήθηκε 6-4 με τον Ραγκέλ και 8-6 με τον Τσίροβιτς και 9-6 με εντυπωσιακό μπλοκ από Πανταλέων στον Αγκάμεζ. Στη συνέχεια, ο ΟΣΦΠ πέρασε μπροστά με 9-10. Ο Πανταλέων μείωσε σε 10-11 αλλά ο αντίπαλος έχτισε και πάλι διαφορά (11-14). Ο Μεργκαρέχο μείωσε σε 13-14 και με μπλοκ άουτ που κέρδισε, η ομάδα μας μείωσε σε 14-16. Ο Κουβανός διαμόρφωσε το 16-18 και το 17-19. Με διπλό μπλοκ Γκονζάλες και Πανταλέων στο Σουλτανόπουλο, το Τριφύλλι μείωσε σε 16-19 και ισοφάρισε σε 20-20. Με ακόμη ένα μπλοκ του αρχηγού μας στον Αγκάμεζ, η ομάδα ας πέρασε μπροστά με 22-20. O Ρανγκέλ κάνει το 26-25 αλλά στη συνέχεια ο ΟΣΦΠ ισοφαρίζει σε 27-27. Ο Κόστα κάνει το 27-28 και ο Πανταλέων ξαναφέρει το σετ στα ίσα και ο Γκονζάλες με τη σειρά του κάνει το 29-28.

Με το άουτ του Αγκάμεζ το Τριφύλλι πήρε το σετ με 30-28 και έμεινε στον αγώνα.

Στο 4ο σετ, ο ΟΣΦΠ φτάνει πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ (7-8) αλλά ο Ρανγκέλ ισοφαρίζει και ο Πανταλέων με μπλοκ στον Κόστα δίνει προβάδισμα ενός πόντου στην ομάδας μας για το 9-8. από κει και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Γκονζάλες να στέλνει τον Παναθηναϊκό Α.Ο στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15). 17-17 και με το άουτ του Τσούπκοβιτς έγινε το 18-17. Ο ΟΣΦΠ ισοφάρισε αλλά ο Γκονζάλες έδωσε και πάλι προβάδισμα για το 19-18.

Ο Ρανγκέλ με δύο πόντους κάνει το 23-21. Ο αντίπαλος πέρασε μπροστά και ο Γκονζάλες ισοφάρισε σε 24-24. Το σετ ολοκληρώθηκε με 27-25 υπέρ του αντιπάλου.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 30-28
4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-27

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 23-25, 30-28, 25-27) σε 129'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μεργκαρέχο 11 (11/26 επ, 68% υπ -40% άριστες), Τσίροβιτς 13 (10/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ -58% άριστες), Γκονζάλες 23 (21/39 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/16 επ, 6 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 73% υπ - 52% άριστες), Χαραλαμπίδης, Μπέλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/5 επ), Κοκκινάκης 9 (8/29 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 57% αριστες), Κόστα 9 (5/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/42 επ, 3 μπλοκ), Τσουπκοβιτς 22 (19/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ -41% άριστες) / Στεφάνου (λ, 75% υπ - 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Φράγκος 1 (1/1 επ), Ρουμελιωτάκης.

Ο προπονητής της ομάδας μας  Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Τα λάθη που κάναμε στα τελειώματα των σετ έκριναν τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός ήταν σταθερός αλλά πήρε τη νίκη από τα δικά μας λάθη. Ο Ολυμπιακός έχει χαρακτηριστικά που είναι δύσκολο να τα σπάσεις. Είναι μεγάλη ομάδα αλλά κι εμείς το πάμε στη λεπτομέρεια και ελπίζω στο μέλλον να κερδίσουμε κάτι περισσότερο. Η 2η θέση είναι όνειρο το οποίο κυνηγάμε. Παραμένουμε δυνατοί και θα παλεύουμε μέχρι το τέλος».

Ο αρχηγός του Τριφυλλιού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα. Θα μπορούσαμε να είχαμε πάει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Το ότι έχουμε χάσει 3-1 σετ από τον Ολυμπιακό τρεις φορές δείχνει πως ο Ολυμπιακός είναι καλύτερος από εμάς. Ελπίζω στα play off εάν βρεθούμε να παίξουμε καλύτερα».