Αγωνιστικά Νέα
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ορεστιάδα 3-1

O Παναθηναϊκός Α.Ο. επικράτησε με 3-1 της Ορεστιάδας στο κλειστό της Κυψέλης, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League “Πάμε Στοίχημα”. Η ομάδα μας με υπεροχή στην υποδοχή και στην επίθεση, έφτασε στην 16η νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο προπονητής του Τριφυλλιού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος είχε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει αρκετούς παίκτες, δίνοντας χρόνο συμμετοχή στον νεαρό πασαδόρο Ρουσόπουλο για 2 σετ, αλλά και στον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο που μπήκε στο τελευταίο σετ.

Στο 1ο σετ η ομάδα μας προηγήθηκε 8-6 με τον Ρανγκέλ και 16-14 με το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Μεργκαρέχο και 18-14 με το μπλοκ του Κουβανού. O Γκονζάλες έκανε το 21-17 και ο Μπέλος με την είσοδό του στο παιχνίδι, με μπλοκ διαμόρφωσε το 23-18, με το σετ να ολοκληρώνεται με 25-19 υπέρ της ομάδας μας.

Στο 2ο σετ, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και συμβάδιζαν στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν πρώτοι στο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) και ατη συνέχεια να προηγηθούν με 12-9. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με ένα σερί 5-0 μείωσαν με τον Τσίροβιτς σε 13-14, ισοφάρισαν με το δυνατό καρφί του Μεργκαρέχο και πήραν το προβάδισμα με 16-15.

Η διαφορά ανέβηκε στους 3, με το διπλό με διπλό μπλοκ από Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ για το 19-16. Με εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού διαμορφώθηκε το 21-17. Ο νεαρός Ρουσόπουλος με δικό του πόντο τελείωσε το σετ με 25-20 υπέρ του Τριφυλλιού.

Στο 3ο σετ, η Ορεστιάδα έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8). Ο Δημητριάδης μείωσε σε 7-8 και η ομάδα μας με διαδοχικούς πόντους ισοφάρισε σε 9-9. Στη συνέχεια ο αντίπαλος πήρε προβάδισμα και το Τριφύλλι με το μπλοκ του Πανταλέων μείωσε σε 13-15. Ωστόσο, κάποια λάθη και η έλλειψη αποτελεσματικότητας στα τελειώματα των φάσεων, οδήγησαν στην απώλεια του σε και η Ορεστιάδα μείωσε σε 2-1.

Στο 4ο σετ, η ομάδα μας παρουσιάστηκε πολύ πιο δυνατή και συγκεντρωμένη, έφτασε πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ 8-4 με το μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Πανταλέων. Ο Ρανγκέλ με μπλοκ του έδωσε αέρα 6 πόντων στο Τριφύλλι για το 12-6

Ο Τσίροβιτς με εντυπωσιακό καρφί έκανε το 14-8 και ο Πανταλέων το 15-8, το 20-10 και το 21-10. Με άσσο του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου έγινε το 23-10 και ο Μεργκαρέχο τελείωσε το σετ με 25-11.