Αγωνιστικά Νέα
ΑΟΠ Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο.3-1

Ο Παναθηναϊκός Α.Ο. δεν τα κατάφερε κόντρα στην Κηφισιά στο “Ζηρίνειο”, με την αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Volley League “Πάμε Στοίχημα, να ολοκληρώνεται με 3-1 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος στερήθηκε τις υπηρεσίες του Ρανγκέλ, που ταλαιπωρείται από πόνους στη μέση, ενώ ο Μαρουλης αγωνίστηκε δίχως να έχει προπονηθεί για μία εβδομάδα λόγω ενοχλήσεων στο ισχίο.

Στην αρχή του πρώτου σετ η ομάδα μας βρέθηκε στο +2 (6-8) όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με κόντρα επίθεση του Πούλκο ισοφάρισαν σε 10-10.

Με πόντο του Γκονζάλες και στην συνέχεια επίθεση του Μεργαρέχο το Τριφύλλι πέρασε μπροστά με 11-14 και με επίθεση του Τσίροβιτς προηγήθηκε με 12-16, ενώ με ένα σερί έφτασε την διαφορά +7 (13-20). Η ομάδα μας διατήρησε την διαφορά ασφαλείας και κατέκτησε το πρώτο σετ με 17-25.

Στο 2ο σετ, η ομάδα μας έφτασε στο τεχνικό τάιμ άουτ με ένα μικρό προβάδισμα (6-8). Όμως η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με άσσο του Ζλάτκο Πούλκο ο ΑΟΠ Κηφισιάς ισοφάρισε σε 10-10. Ο Σλοβένος με νέο άσο έδωσε «αέρα» δύο πόντων στους γηπεδούχους 12-10.

Η ομάδα μας ανέβασε στροφές και ανέκτησε το προβάδισμα, με άσσο του Μεργαρέχο και κόντρα επίθεση του Χαραλαμπίδη, για το 12-13.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 15-13 και 19-15 .

Με επίθεση του Χριστοφιδέλη η Κηφισιά έφτασε στο 22-17 και τελικά κατέκτησε το σετ με 25-20 με μπλοκ του Καρατζά πάνω στον Γκονζάλες.

Στο 3ο σετ, η ομάδα μας έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της και δεν κατάφερε να αντιδράσει στην πίεση των γηπεδούχων, που έκαναν το 2-1 με το σετ να ολοκληρώνεται 25-15.

Στο τέταρτο σετ, το Τριφύλλι μπήκε δυνατά και με «όπλο» το δυνατό μπλοκ προηγήθηκε με 1-5. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 6-7 στηριζόμενοι στο καλό μπλοκ. Με επίθεση του Γιορντάνοφ το σετ ήρθε στα ίσα 10-10. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 13-12. Με κόντρα επίθεση του Γκονζάλες, η ομάδα μας προηγήθηκε με 14-16, ενώ λίγο αργότερα με άουτ επίθεση του Γιορτνάνοφ το σκορ πήγε στο 18-21.

Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 23-23 και το Τριφύλλι έφτασε σε σετ μπολ 23-24 με επίθεση του Μεργαρέχο, όμως ο Καρατζάς με έξυπνη κίνηση πάνω στο φιλέ ισοφάρισε σε 24-24. Ακολούθησε μεγάλη μάχη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά, το σετ ολοκληρώθηκε με 30-28.

Tα σετ: 3-1 (17-25, 25-20, 25-15, 30-28)

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 6-8, 16-14, 21-16, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-15
4ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 30-28

Oι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/3 επ), Χιστοφιδέλης 10 (8/16 επ, 2 μπλοκ, 92% υπ -48% άριστες), Καρατζάς 5 (5/10 επ), Μουρούτης 6 (2/2 επ, 4 μπλοκ), Πούλκο 21 (16/25 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Γιορντάνοφ 27 (23/51 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 64% υπ - 44% άριστες), Λάππας, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ A.O. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Μεργκαρέχο 17 (15/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54% υπ - 45% άριστες), Χαραλαμπίδης 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 9 (8/17 επ, 70% υπ - 54% άριστες), Γκονζάλες 25 (24/42 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 58% υπ - 42% άριστες), Δημητριάδης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 0 (0/2 επ).

Ο προπονητής ττου Τριφυλλιού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Δώσαμε ό,τι καλύτερο μπορούσαμε στο σημερινό παιχνίδι. Η προσπάθεια των παικτών μου ήταν μεγάλη. Τις τελευταίες 20 ημέρες ταλαιπωρούμαστε από μικρούς ή μεγαλύτερους τραυματισμούς. Πολλά παιδιά καταφέρνουμε και τα βάζουμε μέσα στο παιχνίδι και μόνο. Οι προπονήσεις μας όλο αυτό το διάστημα ήταν ελλιπέστατες. Νομίζω ότι τηρουμένων των αναλογιών παλεύουμε όσο μπορούμε και δίνουμε ότι καλύτερο μπορούμε. Τα λάθη του Παναθηναϊκού δίνουν το δικαίωμα στις άλλες ομάδες να πλησιάζουν στο σκορ. Αυτή την περίοδο κάνουμε περισσότερα λάθη από αυτά που κάνουμε συνήθως».