Αγωνιστικά Νέα
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Φοίνικας Σύρου 3-0

Το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών της Volleyleague "Πάμε Στοίχημα" πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός σήμερα 30 Μαρτίου 2017, μετά τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Φοίνικα Σύρου.

Οι πράσινοι, με πρώτο σκόρερ τον Αργεντίνο διαγώνιο Γκονζάλες με 18 πόντους και τον Βραζιλιάνο Ρανγκελ να στήνει τοίχος στο φιλέ με 5 μπλοκ, δεν άφησαν περιθώριο στην ομάδα της Σύρου να μπει στο παιχνίδι σε κανένα σημείο του αγώνα. Δυνατό παιχνίδι στο πρώτο σετ με το Τριφύλλι να διατηρεί τη διαφορά που συντηρούσε στο σκορ μέχρι το τέλος και με σοβαρότητα στην επίθεση και πολύ λίγα λάθη να κάνει το 1-0. Με την ψυχολογία στα ύψη η απόδοση της ομάδας μας ανέβηκε κατακόρυφα με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διαφορά 10 πόντων στο δεύτερο σετ, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή της ομάδας μας, Δημήτρη Ανδρεόπουλο να ξεκουράσει το βασικό σχήμα. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε το 3ο σετ με τον Ρανγκέλ να "παίζει μόνος του" τη Σύρο, μη επιτρέποντας στη μπάλα να περάσει στο τερέν του Τριφυλλιού, σφραγίζοντας έτσι το 3-0 του Παναθηναϊκού!