Αγωνιστικά Νέα
Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2

Δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή ο Παναθηναϊκός στην Πυλαία επί του ΠΑΟΚ και πλέον ο Δικέφαλος προηγείται με 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, καταφέρνοντας μάλιστα να φτάσει στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ με τους διπλάσιους πόντους από τον Παναθηναϊκό. Το τριφύλλι ωστόσο ανέκαμψε, και από το 16-8 κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ, με τους Θεσσαλονικείς πάντως να κατακτούν το σετ με 25-22. Το δεύτερο σετ ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ, αλλά τον ΠΑΟΚ να διατηρεί «ισχνό» προβάδισμα και εν τέλει να κάνει το 2-0.

Οι «πράσινοι» όμως δεν παράτησαν το ματς και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, κατακτώντας εύκολα το τρίτο και το τέταρτο σετ. Εκεί ο Παναθηναϊκός «πάλεψε», πλησίασε στο 13-11, όμως μια αμφισβητήσιμη διαιτητική απόφαση -οι παίκτες του Ανδρεόπουλου και ο πάγκος διαματυρήθηκαν για λάθος θέσεις- έφερε το 14-11, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την νίκη. Αξίζει να σημειώσουμε πως αποβλήθηκαν ο Αχιλλέας Τζήκας, από τον πάγκο του ΠΑΟΚ, και ο βοηθός του Ανδρεόπουλου, Καραμαρούδης.

O προπονητής του ΠΑΟ, Δημήτρης Ανδρεόπουλος, δήλωσε: "Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα, αλλά ισορροπήσαμε και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Κρατάμε τα καλά διαστήματα που είχαμε στον αγώνα και πάμε να μειώσουμε τα μεγάλα κενά που μας κόστισαν όπως στο 7-7 του 5ου σετ που κάναμε διαδοχικά λάθη. Στην προτελευταία επίθεση ο ΠΑΟΚ είχε στηθεί με λάθος θέσεις και οι διαιτητές δεν το είδαν. Συνεχίζουμε. Θα επιστρέψουμε τη Μ.Πέμπτη με σκοπό να παίξουμε καλύτερα και να νικήσουμε."

Τα σετ: 25-22, 29-27, 18-25, 17-25, 15-13

Επόμενο παιχνίδι και πάλι στο PAOK Sports Arena, την Πέμπτη 13/4 στις 21.00.