Αγωνιστικά Νέα
Π.Α.Ο.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φέρει την σειρά στα ίσα, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα στην PAOK Sports Arena. Στην Κυψέλη το επόμενο ματς.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο πρώτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (5-8). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, με τον Π.Α.Ο.Κ. να επανέρχεται στο παιχνίδι και να περνάει μπροστά στο σκορ, αυξάνοντας την διαφορά και κατακτώντας τελικά το σετ με 25-21. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι στο δεύτερο σετ, στο οποίο πήραν από το ξεκίνημα το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος, κάνοντας το 2-0.

Το Τριφύλλι βελτίωσε αισθητά την απόδοσή του στο τρίτο σετ, σε μια προσπάθεια να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκαν με 5-10, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν άμεσα και κατάφεραν να προηγηθούν στο κρίσιμο σημείο, κάνοντας το 3-0. Στους τελευταίους πόντους του σετ μάλιστα, ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του πασαδόρο, Θάνο Μαρούλη, αφού η καταπόνηση από τον τραυματισμό του στο ισχίο -εδώ και πολύ καιρό- δεν του επέτρεψε να συνεχίσει.

Πλέον, στον Παναθηναϊκό στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί την επόμενη Τετάρτη (19/4, 19:00) στην Κυψέλη, και που οι «πράσινοι» χρειάζονται μόνο την νίκη για να μειώσουν το σκορ της σειράς.

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-22