Αγωνιστικά Νέα
Παναχαϊκή Πετ. 2013 - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0

Tην ήττα με 3-0 από την Παναχαϊκή γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι, για την πρώτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου του Λιγκ Καπ "Νίκος Σαμαρας". Οι αγώνες του ομίλου διεξάγονται στο Βραχάτι όπου ο Παναθηναϊκός είχε την υποστήριξη αρκετών φίλων του, αυτό όμως δεν ήταν αρκετό για να σπρώξει το Τριφύλλι στο πρώτο του τρίποντο καθώς το επίπεδο ετοιμότητας της ομάδας του Ανδρεόπουλου είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο μιας και το ρόστερ ολοκληρώνεται αυτές τις μέρες.

Την αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων έδειξε και το σκορ του αγώνα με τον Παναθηναϊκό να χάνει εύκολα το πρώτο αναγνωριστικό σετ για τη φετινή σεζόν με 25-12, με τους παίκτες να ψάχνουν τα πατήματά τους. Εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 6-8 και να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής στο δεύτερο 16-15. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ με την Παναχαϊκή να κάνει τελικά το 2-0 με 25-23. Προσπάθησε και στο τρίτο σετ το Τριφύλλι, δεν είχε την ανάλογη εικόνα με το 2ο σετ όμως καθώς από την αρχή κυνηγούσε μια διαφορά 3-5 πόντων στο σετ με το τελικό 25-21 να δίνει τη νίκη με 3-0 στην Παναχαϊκή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Σιλμνπερνάγκελ 8π. (6/9 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Δρογκάρης, Μπέλος 11 (9/23 επ., 2 άσσοι), Ανδρεόπουλος 11 (10/16, 1 άσσος, 67% υπ., 33% αρ.), Πανταλέων 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Γουέλινγκτον 7 (6/24, 1 άσσος, 46% υπ., 21% αρ.) / Γκούζντα (λ. - 53% υπ., 24% αρ.,), Κεχαγιάς (λ).

Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 21/10 στις 18.00 με τον Παμβοχαϊκό στο κλειστό της Βόχας.