Αγωνιστικά Νέα
Ήττα στην πρεμιέρα της Volleyleague

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στην Volleyleague Πάμε Στοίχημα ο Παναθηναϊκός Α.Ο., αφού γνώρισε την ήττα από τον Εθνικό Αλεξ/πολης στο παιχνίδι που διεξήχθη χθες το απόγευμα της Κυριακή 29/10 στο Μετς.

Οι πράσινοι εμφανίστηκαν πιο αδύναμοι σε σχέση με τον αντίπαλο τους και μοιραία ηττήθηκαν με 3-1. Το ρόστερ "ανάγκης" που δημιουργήθηκε την τελευταία στιγμή από τους ιθύνοντες του τμήματος προσπαθεί να δεθεί μέσα από τις προπονήσεις και αυτό ήταν εμφανές από το πρώτο σετ χθες, με τον Παναθηναϊκό να μένει πίσω στο σκορ από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του πρώτου σετ με 5-8 και μη μπορώντας να μειώσει τη διαφορά μετά το 12-16, παραδόθηκε στην ανωτερότητα του αντιπάλου, με τον Εθνικό να κάνει το 0-1 με 17-25. Ίδια εικόνα στο 2ο σετ με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν μια διαφορά 5-10 πόντων (3-8, 9-16, 13-22) από την αρχή με αποτέλεσμα να έρθει το 15-25 και το 0-2. Ο Παναθηναϊκός δεν "παρέδωσε τα όπλα" στο τρίτο σετ και με όπλο του την επίθεση κατάφερε να έχει το κεφάλι στο σκορ με 5 πόντους μέχρι το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (8-3, 16-11). Ο Εθνικός επανήλθε μειώνοντας σε 22-20 και ισοφαρίζοντας σε 22-22 και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, για να κριθεί τελικά στους έξτρα πόντους υπέρ του Τριφυλλιού με 26-24. Ο ΠΑΟ κρατάει αυτά τα καλά στοιχεία του 3ου σετ για τη συνέχεια καθώς στο τέταρτο σετ δεν κατάφερε να κοντράρει τον Εθνικό με το τελικό 1-3 να διαμορφώνεται μετά το 14-25 του 4ου σετ. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα μας ο Μπέλος με 12 πόντους.

Τα σετ: 17-25, 15-25, 26-24, 14-25, σε 100'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Σιλβενέιντζελ 10 (8/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Μπέλος 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (5/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπολζάνι 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Ένσινγκ 3 (1/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 75% άριστες) / Γκούζντα (λ, 50% υπ. - 41% άριστες), Ρουσόπουλος, Ανδρεόπουλος 6 (6/21 επ., 68% υπ. - 36% άριστες), Παλαιολόγος 1 (1/1 επ.)

Μ.Γ.Σ. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 6 (6/11 επ.), Μίλστεϊν 5 (3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ρίστιτς 27 (25/45 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Βελίτσκοβιτς 19 (17/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 50% άριστες), Χριστόφας 10 (4/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 73% υπ. - 38% άριστες), Μπίκος, Καβαρατζής 2 (2/5 επ.), Βλαχόπουλος.

Επόμενο παιχνίδι εκτός έδρας με τη Νίκη Αιγινίου, το Σάββατο 4/11 στις 18.00.