Αγωνιστικά Νέα
Έχασε στις λεπτομέρειες, πήρε το βαθμό.

Την ήττα στο τάι μπρέικ γνώρισε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. από τη Νίκη στο Αιγίνιο, κατάφερε ωστόσο να μην φύγει με άδεια χέρια από την Πιερία. Σε αυτό τον δύσκολο και αταίριαστο για το Σύλλογο ρόλο που καλέιται να παίξει φέτος ο Παναθηναϊκός, η ομάδα του Ανδρεόπουλου θα προσπαθήσει να συλλέξει όσους περισσότερους βαθμούς και αυτό έκανε και στον προχθεσινό αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Volleyleague Παμε Στοίχημα.

Οι δυο ομάδες φάνηκε να βρίσκονται στο ίδιο αγωνιστικό επίπεδο, με το Τριφύλλι αισθητά βελτιωμένο από την 1η αγωνιστική, να στηρίζεται στην επίθεση στους Μπέλο και Μπολτζάνι. Δυναμική αρχή και νίκη στο πρώτο σετ με 22-25 αλλά και ισοφάριση με το ίδιο σκορ για τη Νίκη στο δεύτερο. Ο αγώνας "φούντωσε" για τα καλά΄στο τρίτο σετ το οποίο ο ΠΑΟ κατάφερε να πάρει στους έξτρα πόντους με 24-26 ενώ το 25-15 του γηπεδούχου έφερε το ματς σε πέμπτο και τελευταίο σετ. Εκεί ο Παναθηναϊκός ο μπήκε φουριόζος με ένα 0-3 (Μπέλος-Πανταλέων-Ανδρεόπουλος) και είχε το προβάδισμα (6-8) αλλά η Νίκη ισοφάρισε με δύο επιθέσεις του Μαυροβουνιώτη (8-8). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-11 χάρις τον Μαυροβουνιώτη, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 13-13, ο Γκόρτσανιουκ έκανε το 14-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με Μπέλο και Ανδρεόπουλο πέρασε μπροστά (14-15) χωρίς να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Ο Γκόρτσανιουκ ισοφάρισε 15-15 και με κόντρα επίθεση έβαλε το Αιγίνιο μπροστά με 16-15 για να διαμορφωθεί από τον Στρούγκαρ το τελικό 17-15 μετά από φάση διαρκείας.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 25-15, 17-15) σε 135’.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 19 (15/27 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 93% υπ - 53% άριστες), Ντίνας 10 (5/9 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 23 (18/35 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 25 (24/34 επ, 1 μπλοκ, 73% υπ - 38% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 89% υπ -44% άριστες), Κιοσές, Ραμπούτζιας, Μηλής.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο.(Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 10 (8/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 23 (18/39 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ -23% άριστες), Πανταλέων 6 (4/7 επ, 1άσσος, 1 μπλοκ), Μπολζάνι 18 (16/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ -7% άριστες) / Γκούζντα (λ, 73% υπ -33%άριστες), Ρουσσόπουλος 1 (άσσος), Ενσινγκ 1 (1/3 επ.)

Eπόμενο παιχνίδι, το Σάββατο 11/11 στις 17.00 με τον Ηρακλή στο Μετς. Ζωντανή μετάδοση από την ΕΡΤ2.