Αγωνιστικά Νέα
Κοίταξε στα μάτια την Κηφισιά

Αδίκησε τον εαυτό του ο Παναθηναϊκός Α.Ο. καθώς παρά το γεγονός ότι κοίταξε στα μάτια την 3η της βαθμολογίας Κηφισία, ηττήθηκε με σκορ 3-1 στο Ζηρίνειο.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε «με το καλησπέρα» ότι θα έβαζε δύσκολα στην έμπειρη ομάδα των βορείων προαστείων, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να είναι για ένα ακόμα αγώνα πολλοί δυνατοί στο μπλοκ. Το χαμηλοτάβανο όμως γήπεδο της Κηφισιάς δημιούργησε πολλά προβλήματα στο Τριφύλλι, που παρά το γεγονός ότι ήταν μπροστά στο σκορ στα δυο πρώτα σετ μέχρι μετά και το δέυτερο τεχνικό τάιμ άουτ, δεν είχε αυτό που χρειαζόταν για να τελειώσει τα σετ και να πάρει το προβάδισμα στο σκορ που θα του έδινε την ευκαιρία να σπάσει την κακή παράδοση των τελευταίων χρόνων.

Λύσεις για τον ΠΑΟ έδωσε ο Έρικ Ένσινγκ στη θέση του Μπολζάνι μετά το πρώτο σετ, ενώ για ένα ακόμη παιχνίδι ο Μπέλος ήταν πρώτος σκορερ με  16 πόντους, με τον Ανδρεόπουλο να τον ακολουθεί στο σκοράρισμα με 12. Εννέα πόντους από τον αρχηγό της ομάδας Σωτήρη Πανταλέων με 4 μπλοκ.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε νε γυρίσει στο παιχνίδι αξιοποιώντας αυτή τη φορά το προβάδισμά του στο τριτό σετ, δεν συνέβη όμως το ίδιο και στο τέταρτο και τελευταίο που έμεινε πίσω με 6 πόντους διαφορά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ και δεν κατάφερε να οδηγήσει το ματς σε πέμπτο σετ.

Για ένα ακόμα παιχνίδι η ομάδα μας είχε τη συμπαράσταση των φίλων του Συλλόγου που μετέτρεψαν το Ζηρίνειο σε Λεωφόρο.

1ο σετ: 3-6, 4-8, 9-13, 13-16, 25-21

2ο σετ: 6-8, 15-16, 25-23

3ο σετ: 4-8, 12-16, 14-20, 18-25

4ο σετ: 8-4, 16-10, 18-16, 25-21

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χαντ 20 (18/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 21 (15/29 επ., 6 άσσοι, 60% υπ. - 35% άριστες), Σουλτανόπουλος 8 (4/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σονάρι 9 (7/7 επ., 2 άσσοι), Εφραιμίδης 13 (13/22 επ., 71% υπ. - 41% άριστες) / Κάπελλας (λ, 35% υπ. - 24% άριστες), Λιβαθηνός, Μανίκας 1 (1/1 επ.), Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Γαβριήλ, Χριστοδουλάκης 1 (1/ επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ A.O. (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιτζελ 9 (7/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπέλος 15 (14/21 επ., 1 άσσος), Ανδρεόπουλος 12 (5/13 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ, 50% υπ. - 18% άριστες), Πανταλέων 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Μπολζάνι 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 0% υπ.) / Γκούζντα (λ, 46% υπ. - 12% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 20% άριστες).

Επόμενο παιχνίδι το Σάββατο 25/11 στις 17.00 με την Παναχαϊκή.