Αγωνιστικά Νέα
Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Ηρακλή Χαλκίδας

Σε ένα παιχνίδι που διήρκησε σχεδόν 2 ώρες, ο Παναθηναϊκός Α.Ο. ηττήθηκε από τον Ηρακλή Χαλκίδας με 2-3 στο Μετς, στον αγώνα για την 9η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα, αποκομίζοντας ένα βαθμό.

Οι δύο ομάδες μοιράστηκανα από δύο σετ για να κριθεί ο νικητής στο τάι μπρέικ, με την ομάδα της Χαλκίδας να παίρνει τη νίκη. Καλύτερο ξεκίνημα για τους φιλοξενούμενους που πήραν διαφορά 10 πόντων στο πρώτο σετ (11-21) για να γίνει το 0-1 με 15-25. Ο Παναθηναϊκός είχε απάντηση και με όπλο του το σέρβις πηρε διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας πρώτος στους 25 πόντους (25-17). Το τρίτο σετ άνηκε εκ νέου στον Ηρακλή που προηγήθηκε από νωρίς με 1-5 και διεύρυνε το προβάδισμα του μετά το 10-13, για να το κατακτήσει με 16-25 και να κάνει το 1-2. Συναρπαστικό και το 4ο σετ του αγώνα στο οποίο ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 18-21, με δύο όμως επιθέσεις του Ανδρεόπουλου που ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟ με 15 πόντους και 2 μπλοκ του Πανταλέων, το ματς οδηγήθηκε στο 5ο και τελευταίο σετ (25-22). Εκεί η ομάδα που έκανε λιγότερα λάθη κέρδισε, με τον Ηρακλή να παίρνει διαφορά μετά το 8-8 και να κερδίζει τελικά το σετ(11-15) και τον αγώνα.

Ο προπονητής της ομάδας μας, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Κάναμε πολύ μεγάλη προσπάθεια και τηρουμένων των αναλογιών ήταν θετικό που οδηγήσαμε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Κάθε πόντος είναι σημαντικός σε αυτή τη δύσκολη στιγμή. Ερχεται δύσκολο πρόγραμμα με Φοίνικα και Ολυμπιακό»

Η διακύμανση του αγώνα:

1ο σετ: 3-8, 11-16, 11-21, 15-25

2ο σετ: 8-4, 16-8, 21-15, 25-17

3ο σετ: 2-8, 10-16, 13-21, 16-25

4ο σετ: 8-5, 16-15, 17-21, 25-22

5ο σετ: 4-5, 8-10, 9-12, 11-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνάγκελ 14 (8/12 επ., 6 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (2/3 επ., 1 άσσος), Μπέλος 13 (10/34 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. - 32% άριστες), Πανταλέων 7 (2/8 επ., 5 μπλοκ), Μπολζάνι 12 (10/30 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες) / Γκούζντα (λ, 75% υπ. - 42% άριστες), Κουμιώτης, Ένσινγκ 2 (2/8 επ.)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 4 (1/13 επ., 3 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 9 (4/12 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Τσολάκος 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Μότα 27 (22/46 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 42% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 87% υπ. - 53% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Κοντούλης 2 (2 άσσοι)

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας το Σάββατο 23/12, εκτός έδρας, με τον Φοίνικα Σύρου.