Αγωνιστικά Νέα
Ήττα από τον Φοίνικα στη Σύρο
Την ήττα με 3-1 σετ από τον Φοίνικα Σύρου γνώρισε ο Παναθηναϊκός στον αγώνα για την 10η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα, που αναβλήθηκε λόγω της κακοκαιρίας το Σάββατο 22/12 και διεξήχθη την Κυριακή 23/12. Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΟ μοιράζεται την 10η θέση με τον Παμβοχαϊκό στους 8 βαθμούς.

Το Τριφύλλι που κατάφερε να πάρει ένα σετ αλλά δεν είχε τη δυνατότητα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Με εξαίρεση το ξεκίνημα του 1ου και του 4ου σετ όπου ο Παναθηναϊκός είχε με μικρή διαφορά τα ηνία στο σκορ και ο Φοίνικας πήρε σταδιακά τον ελέγχο, ενώ δεν υπήρχαν άλλες εναλλαγές στο σκορ.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με έναν πόντο μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε 9-9 και με σερί 4-0 ξέφυγε 13-9 για να πάρει το πρώτο σετ 25-19. Ο Παναθηναϊκός με κακή υποδοχή έχασε και το 2ο σετ με 25-13 ενώ στο τρίτο η ομάδα του Ανδρεόπουλου ανασυντάχθηκε και με τον Ένσινγκ στη θέση του Μπέλου πήγαινε χέρι-χέρι με το Φοίνικα μέχρι το 8-8. Με δύο μπλοκ του Σιλμπερνέιτζελ ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ και με τρεις πόντους του Ανδρεόπουλου οι πράσινοι έκαναν συνολικό σερί 6-0 και ξέφυγαν 16-10. Ηταν η καλύτερη στιγμή για τον Παναθηναϊκό που μέχρι το τέλος συντήρησε τη διαφορά και πήρε το σετ 25-19 μειώνοντας σε 2-1. Η υπεροχή των γηπεδούχων όμως στο μπλοκ, στο τέταρτο σετ έδωσε το σετ (25-11) και τη νίκη στο Φοίνικα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-19

2ο σετ: 8-2, 16-8, 21-12, 25-13

3ο σετ: 7-8, 10-16, 16-21, 19-25

4ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-11

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-13, 19-25, 25-11) σε 92'

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 9 (3/3 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μαρούλης 6 (1/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Λινζ 12 (8/18 επ., 4 άσσοι, 19% υπ. - 7% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (18/35 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 17 (15/25 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 14% άριστες), Γάτσης 5 (2/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 67% υπ. - 33% άριστες), Στεφανίδης, Ηλίας, Σούρδι, Σταυρακάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Σιλμπερνέιγκελ 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρογκάρης, Μπέλος 4 (4/12 επ.), Ανδρεόπουλος 11 (9/16 επ., 2 άσσοι, 41% υπ. - 20% άριστες), Πανταλέων 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Μπολζάνι 15 (13/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες) / Γκούζντα (λ, 44% υπ. - 28% άριστες), Ρουσόπουλος, Κουμιώτης, Ένσινγκ 3 (3/16 επ.).

Ο προπονητής του ΠΑΟ, Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι. Από την πλευρά μας προσπαθήσαμε για το καλύτερο. Είχαμε κάποιο επιθετικό πρόβλημα στο τέταρτο σετ όπου και ο Φοίνικας το πήρε σχετικά εύκολα. Η ομάδα της Σύρου ήταν πολύ καλή και πήρε δίκαια τη νίκη».