Αγωνιστικά Νέα
Ήττα στην Αλεξ/πολη για τον ΠΑΟ

Την ήττα με 3-1 σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης γνώρισε χθες το απόγευμα της Δευτέρας 8/1 ο Παναθηναϊκός στον αγώνα που διεξήχθη για τη 12η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα στο κλειστό γυμναστήριο "Μιχάλης Παρασκευόπουλος" της Αλεξανδρούπολης.

Ο ΠΑΟ με χαμηλά ποσοστά στην επίθεση, με εξαίρεση το 2ο σετ, δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα ώστε να διεκδικήσει τη νίκη και παρέμεινε στην 11η θέση της λίγκας και τους 8 βαθμούς. Στο πρώτο σετ ο Εθνικός ξέφυγε μετά το 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να επιστρέψει στο σετ, που πήγε στους γηπεδούχους με 25-18. Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα. Το σερβίς του Μπέλου έδωσε ώθηση στο Τριφύλλι και με αποτελεσματικές επιθέσεις από τον ίδιο αλλά και τους Πανταλέων, Ανδρεόπουλο δημιουργήθηκε προβάδισμα 8-4. Με αιχμή τον αρχηγό του ΠΑΟ που εκτελούσε με επιτυχία κόντρα επιθέσεις, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 16-10. Προς το τέλος του σετ ο Εθνικός μείωσε τη διαφορά αλλά ο Παναθηναϊκός με τον Μπολτζάνι και τον Σιλμπερνέιτζελ πήρε το σετ 25-22 και ισοφάρισε 1-1 σετ. Το τρίτο σετ έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση καθώς μετά το 17-15 ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να μείνει κοντά στο σκορ με αποτέλεσμα να βρέθει και πάλι πίσω στα σετ με 2-1(25-20). Με κακή υποδοχή ο ΠΑΟ δεν είχε τύχη στο 4ο σετ, στο οποίο ηττήθηκε με 25-12 γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 σετ.

Επόμενο παιχνίδι με τη Νίκη Αιγινίου στο Μετς, το Σάββατο 13/1 στις 17.00.

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Κόνραντ Γκούζντα δήλωσε: «Για άλλη μία φορά είχαμε προβλήματα στο να τελειώσουμε τις κρίσιμες φάσεις στα τελειώματα των σετ ώστε να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Δυστυχώς στο 3ο σετ σκύψαμε το κεφάλι και αυτό ήταν πολύ άσχημο. Δεν είναι τόσο μακρυά ο Εθνικός όσο φαίνεται στο σκορ. Είναι μονόδρομος η νίκη στον αγώνα με τη Νίκη Αιγινίου στην έδρα μας».