Αγωνιστικά Νέα
Ήττα στο τάι μπρέικ από τη Νίκη Αιγινίου

Στον ένα βαθμό της ήττας με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου αρκέστηκε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. χθες το απόγευμα της Κυριακής 14/1 στο Μετς, καθώς παρόλο που βρέθηκε να προηγείται με 2-1 και σετ όντας καλύτερος, έχασε το κρίσιμο 4ο σετ με καθοριστική αμφισβητούμενη απόφαση του πρώτου διαιτητή Γεωργουλέα στο 22-23, για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο τάι μπρέικ όπου ο ΠΑΟ χωρίς ψυχολογία, γνώρισε την ήττα μ 11-15 για το τελικό 2-3.

Το Τριφύλλι αποχαιρέτησε τον Έρικ Ένσινγκ και καλωσόρισε στις τάξεις του τους Βραζιλιάνους Γιονάτας Καρντόσο(ακραίος) και Ενρίκε Μπατατζίμ(διαγώνιος) και τον Έλληνα κεντρικό Νίκο Καρατζά, οι οποίοι ήταν στη διάθεση του Ανδρεόπουλου για το χθεσινό αγώνα. Ο Παναθηναϊκός με βελτιωμένη υποδοχή και οργανωμένο παιχνίδι με τους Μπατατζίμ και Καρντόζο πήρε το πρώτο σετ 25-17. Κάποια λάθη στην αρχή του 2ου σετ ανάγκασαν τον ΠΑΟ να κυνηγάει το σκορ σε απόσταση 2 πόντων χωρίς όμως να καταφέρει να πάρει την αλλαγή και να ισοφαρίσει χάνοντας το τελικά με 20-25 για το 1-1. Σαφώς ανώτερο το Τριφύλλι στο 3ο σετ που πήρε διαφορά ασφαλείας από νωρίς για να έρθει το 25-13 και το 2-1 σετ. Το καθοριστικό σετ που θα έδινε τη νίκη και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στον ΠΑΟ εκτυλίχθηκε σε θρίλερ με τον ΠΑΟ να χάνει το προβάδισμά του μετά το 21-20 και στο 22-23 να χρεώνεται με αμφισβητούμενο μπλοκ άουτ από τον διαιτητή Γεωργουλέα που έδωσε στη Νίκη το σετ μπολ και την ευκαιρία να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ που δεν άφησε να πάει χαμένη. Στο 5ο σετ, χωρίς ψυχολογία ο ΠΑΟ, έμεινε πίσω στο σκορ από την αρχή για να ηττηθεί τελικά με 11-15 για το τελικό 2-3 σετ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Α.Ο., Δημήτρης Ανδρεόπουλος το μόνο που θέλησε να πει ήταν: «Ο διαιτητής κύριος Γιώργος Γεωργουλέας είναι ένας πολύ καλός διαιτητής. Του δίνω συγχαρητήρια. Ξέρει πολύ καλά τι κάνει».