Αγωνιστικά Νέα
Ήττα στο τάι μπρέικ από την Κηφισιά

Αν και είχε το πάνω χέρι για να φτάσει στο τρίποντο της νίκης, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Κηφισιά με 2-3 στο Μετς για τη 15η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα και αρκέστηκε στον ένα βαθμό του τάι-μπρέικ.

Παρουσία λιγοστού κόσμου στο κλειστό του Μετς, λόγω του συλλαλητηρίου για τη Μακεδονία, στο ντεμπούτο του Αμερικανού διαγώνιου, Μάιλς Κέλαν Τζόνσον, o ΠΑΟ μέχρι ενός σημείου κράταγε το τρίποντο στα χέρια του, αλλά τελικά υποχρεώθηκε στην 10η συνεχόμενη ήττα. Για το Τριφύλλι ξεχώρισε με 22 πόντους ο Καρντόσο.

ο Παναθηναϊκός μπήκε εντυπωσιακά σε έναν ακόμη "τελικό"  και κατάφερε μετά τα πρώτα λεπτά να επιβάλλει το ρυθμό του. Οι «πράσινοι» μπήκαν στο παιχνίδι παθιασμένοι για τη νίκη και μετά το αρχικό προβάδισμα 8-6 δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς, κατάφεραν να κυριαρχήσουν πλήρως στην επίθεση 16-9 και σε συνδυασμό με τα λάθη των αντιπάλων τους να πάρουν δια χειρός Ανδρεόπουλου τζούνιορ το α' σετ με 25-19.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά εκμεταλλέυστηκε τα προβλήματα ανάπτυξης και τα λάθη του Παναθηναϊκού και έφτασε στην ισοφάριση των σετ 1-1(14-25) για να πάρει κεφάλι και πάλι στο σκορ στο 3ο σετ ο ΠΑΟ με 2-1(25-17).

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ, το οποίο κρίθηκε στους έξτρα πόντους. Το Τριφύλλι κατάφερε να γυρίσει από το πρώτο σετ μπολ (24-22) της Κηφισιάς σε 24-24 και με μπλοκ του Πανταλέων να κάνει το 25-25. Δεν είχε όμως αυτό που χρειαζόταν στις επιθέσεις του Χαντ με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στο τάι μπρέικ (26-28). Εκεί τα λάθη των πρασίνων έδωσαν διαφορά στην Κηφισιά με αποτέλεσμα να έρθει το 8-15 και το 2-3 για την ομάδα των βορείων προαστείων.