Αγωνιστικά Νέα
Νίκη στην Πάτρα για το Τριφύλλι!

Άνετη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό Α.Ο. στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής χθες το απόγευμα της Δευτέρας 12/2, για τη 16η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα. Οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 0-3 της Αχαϊκής ομάδας, όπως και στο πρώτο γύρο στο Μετς και έφτασαν τους 13 βαθμούς, στο -4 από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που βρίσκεται στην 10η θέση.

Με εξαιρετικό σερβίς (8 άσσους) που έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία, όπως στο 3ο σετ που γύρισε το ματς από 17-15,  και υπεροχή στο φιλέ με τους Σιλμπερνέιτζελ και Πανταλέων να μην έχουν αντίπαλο, ο Παναθηναϊκός πήρε δίκαια το τρίποντο της νίκης που τονώνει την ψυχολογία της ομάδας ενόψει πλέι άουτς.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με τα σερβίς του Μπατατζίμ και του Πανταλέων πήρε άμεσα προβάδισμα 7-1 στο 1ο σετ. Οι πράσινοι συντήρησαν την διαφορά ασφαλείας των 5-6 πόντων και με το χαμένο σερβίς του Κωστόπουλου τελείωσαν το σετ 25-20 ανοίγοντας το δρόμο για τη νίκη.

Ακόμα πιο εύκολη ήταν η επικράτηση του Παναθηναϊκού στο 2ο σετ. Μετά το αρχικό 4-4, η επίθεση του Βραζιλιάνου Καρντόσο έκανε το 5-4 που στη συνέχεια πήγε στο σερβίς όπου πήρε δύο άσσους. Ο Σαλαβασίδης έκανε λάθος και ο Μπατατζίμ με επίθεση έκανε το 9-4 με συνολικό σερί 5-0 για το Τριφύλλι. Με επιθέσεις των Μπατατζίμ, Πανταλέων και Τζόνσον ο Παναθηναϊκός έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-9, ενώ στο 19-13 πάλι ο Καρντόσο από τα 9 μέτρα σκόρπισε την υποδοχή των γηπεδούχων που έκαναν δύο λάθος επιθέσεις. Ακολούθησε επίθεση Μπατατζίμ και άσσος Καρντόσο που έκανε το σκορ 23-13 και το σετ τελείωσε 25-14 με μπλοκ του Μπατατζίμ.

Παιχνίδι είχαμε στο τρίτο σετ, με την Παναχαϊκή να προηγείται με 8-5 και 16-14, ωστόσο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς ο ΠΑΟ έτρεξε ένα σερί 7-1 κάνοντας το 21-17 και στο τέλος με το 25-21 πήρε τη νίκη.

Ο πασαδόρος του Παναθηναϊκού Α.Ο., Γιώργος Δρογκάρης δήλωσε στην ΕΡΤ2: «Κάναμε καλή εμφάνιση. Πήραμε ένα τρίποντο που το θέλαμε πολύ. Η ομάδα έχει βελτιωθεί με τους ξένους που ήρθαν. Η παραμονή θα είναι δύσκολη αλλά όλα είναι πλέον στο χέρι μας».

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Σαλαβασίδης 3 (3/6 επ, 36% υπ -36% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/1 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 12 (11/32 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος 10 (7/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες), Οράμας 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 39% υπ - 17% άριστες)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος):  Τζόνσον 6 (3/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 8 (7/10 επ, 1 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Γιονάτας 14 (10/18 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ -33% άριστες), Μπατατζίμ 8 (6/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ -29% άριστες), Πανταλέων 9 (4/5 επ, 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ -30% άριστες), Κεχαγιάς (λ), Ρουσσόπουλος, Μπέλος

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας το Σάββατο 17/2, στις 17.00 στο Μετς, με τον Παμβοχαϊκό.