Αγωνιστικά Νέα
Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Παμβοχαϊκό

Την ήττα με 3-2 σετ από τον Παμβοχαϊκό γνώρισε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. το απόγευμα της Κυριακής 18/2 στο Μετς, στον αγώνα για τη 17η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα.

Οι πράσινοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στον αγώνα παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-19, βρέθηκαν όμως πίσω στο σκορ αφού ο Παμβοχαϊκός πήρε τα δύο επόμενα με 22-25. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου τα έδωσαν όλα για την ανατροπή και κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς στο τάι μπρέικ κερδίζοντας το 4ο σετ με 25-20. Κάποια λάθη όμως στο πέμπτο σετ και ένα ανάποδο σφύριγμα των διαιτητών έδωσαν σημαντική διαφορά 3 πόντων στους φιλοξενούμενους, που με ψυχολογία κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το 8-11 και να πάρουν τελικά το σετ (9-15) και τον αγώνα.

Ο ΠΑΟ αρκείται λοιπόν στον ένα βαθμό της ήττας από αυτό το παιχνίδι και πλέον βρίσκεται 6 βαθμούς μακριά από τον Εθνικό Αλεξ/πολης που κέρδισε την Παναχαϊκή.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Α.Ο., Δημήτρης Ανδρεόπουλος: «Σε κάθε ήττα χάνεται και κάτι. Ηταν ένα μεγάλο ντέρμπι, ένα μεγάλο παιχνίδι. Τα λάθη στο 3ο σετ και στο 5ο σετ ήταν πιο πολλά από τα συνηθισμένα και εκεί κρίθηκε και ο αγώνας. Ο δρόμος ήταν δύσκολος και έγινε δυσκολότερος. Κάνουμε τη μέγιστη προσπάθεια για την σωτηρία. Κάνουμε έναν αγώνα δρόμου να προλάβουμε να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Το πρόγραμμα είναι δύσκολο αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να το παλέψουμε μέχρι το τέλος»