Αγωνιστικά Νέα
Aυτοκτόνησε το Τριφύλλι στην Κυψέλη

Αυτοκτόνησε ο Παναθηναϊκός Α.Ο. χθες βράδυ (Τετάρτη 11/4) στην Κυψέλη κόντρα στη Νίκη Αιγινίου στον αγώνα για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτς της Volleyleague Πάμε Στοίχημα. Οι πράσινοι αν και κέρδιζαν με 2-0 σετ ηττήθηκαν με 3-2 από τη Νίκη και έμειναν στην 3η θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέι άουτς με ένα βαθμό, έναντι τεσσάρων της Νίκης Αιγινίου και τριών του Εθνικού Αλεξ/πολης, μετά από 2 αγωνιστικές.

Πλέον το Τριφύλλι θέλει μόνο καθαρές νίκες στα επόμενα τρία παιχνίδια του για να μείνει στην κατηγορία, ενώ για την 3η αγωνιστική φιλοξενείται στην Αλεξ/Πολη από τον Εθνικό (Κυριακή 15/4, 17.00) και για την 5η ταξιδεύει στο Αιγίνιο για να αντιμετωπίσει τη Νίκη.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δεν είχε για ένα ακόμα αγώνα στη διάθεσή του τον γιο του Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο που απουσιάζει με την Εθνική Παίδων, ενώ και ο Μάιλς Τζόνσον αγωνίστηκε με ενοχλήσεις. Αν και στα 2 πρώτα σετ όλα λειτουργούσαν ιδανικά για τον ΠΑΟ με τον Γιονάτας να μην έχει αντίπαλο, εκτελώντας κατ' επανάληψη στη μικρή διαγώνιο της Νίκης, από το το τρίτο σετ και έπειτα η υποδοχή του Παναθηναϊκού χάλασε και οι αθλητές μας έδειχναν κουρασμένοι με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε πολλά λάθη που έδωσαν εύκολους πόντους στους φιλοξενούμενους. Μοιραία η Νίκη Αιγινίου ισοφάρισε σε 2-2 και το παιχνίδι κρίθηκε στο τάι μπρέικ. Και εκεί η εικόνα δεν άλλαξε ενώ η απογοήτευση του 2-2 ήρθε να προστεθεί στην ατμόσφαιρα. Ο Ανδρεόπουλος έριξε στον αγώνα τον Μπέλο στη θέση του Τζόνσον χωρίς αποτέλεσμα, με τον ΠΑΟ να γνωρίζει την ήττα με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου και να βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την παραμονή του στη Volleyleague.

Τα σετ: 25-22, 25-20, 20-25, 23-25, 11-15

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 23 (21/43 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 12 (8/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 3 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο Γιονάτας 22 (13/26 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ, 69% υπ -16% άριστες), Μπατατζίμ 17 (15/31 επ, 1 άσσος, 66% υπ -45% άριστες), Πανταλέων 8 (3/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 52% υπ -27% άριστες), Μπέλος 1 (1/3 επ)

Μ.Α.Σ. ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Οικονομίδης): Δημητριάδης 1 (1/3 επ), Μαυροβουνιώτης 23 (20/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ -8% άριστες), Ντίνας 11 (7/12 επ, 4 μπλοκ), Κιχάδα 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 27 (23/41 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 15 (13/28 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ - 24% άριστες) / Ραϊκοβιτς (λ, 39% υπ -22% άριστες), Παπάζογλου 1 (μπλοκ), Ρεμπούτζιας, Μήλης

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν χειριστήκαμε καλά το τρίτο σετ. Το μυαλό μας ξέφυγε τελείως από τις τακτικές. Έτσι σιγα σιγά γύρισε το παιχνίδι. Η Νίκη άρχισε να παίζει καλά, χωρίς λάθη, εμείς αυξήσαμε τα δικά μας και ήρθε αυτό το αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν είναι αγχωμένοι οι παίκτες. Δεν θα έπρεπε να είναι αγχωμένοι. Ξέραμε ότι θα είναι μια πολύ δύσκολη διαδικασία, την περιμέναμε. Όλα τα ματς ήταν ζωής ή θανάτου, και το σημερινό και αυτά που ακολουθούν. Ο δρόμος ήταν και παραμένει πολύ δύσκολος. Θα πάμε στην Αλεξανδρούπολη και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο».